סדנאות וכנסים, קולות קוראים

| קול קורא - אקולוG/המשולש - למוזיקאים

החזית הצפונית, קרן קולנוע גליל ומפעל הפייס מזמינים אתכם להגיש הצעות לתוכנית רזידנסי באגמון החולה, שבמהלכה יחברו לבימאים, ייצרו פסי קול לסרטים דוקומנטריים קצרים שיופקו באגמון החולה, ויקבלו ליווי וייעוץ מקצועי. המועד ינעל ב- 21.7.2021 בשעה 12.00 בצהריים . לטופס הגשה וכללים ונהלים

קול קורא מוזיקאים.png

| קול קורא - אקולוG - לבימאים 

קרן קולנוע גליל, החזית הצפונית ומפעל הפייס מזמינות אתכם להגיש הצעות לסרטים קצרים מכלל הז'אנרים. המועד ינעל ב- 18.4.2020 בשעה 12.00 בצהריים . לטופס הגשה וכללים ונהלים באתר קרן קולנוע גליל. 

קול קורא בימאים.png

| שנתיים - לקרן קולנוע גליל

דצמבר הוא חודש הסיכומים. קרן קולנוע גליל מציינת בדצמבר 2020 שנתיים להקמתה. השנה בצל מגיפת הקורונה נערכו כל אירוע סוף השנה כאירועים מקוונים. נאחל לקרן ולפורום היוצרים הצלחה גדולה גם בשנה השלישית, ולעצמנו נאחל שבשנה הבאה ניפגש פנים אל פנים.  

קרן קולנוע גליל חוגגת שנתיים-05.jpg

| השקת קרן קולנוע גליל - דצמבר 2019

קרן קולנוע גליל הושקה בשלושה ימים של אירועים קולנועיים, מרגשים ומלאי עניין, שהם גם הצהרת כוונות לגבי פעילותה העתידית של הקרן.

התחלנו בבוקר יום חמישי ה-19.12 במחלקה לקולנוע בתל חי בהצגת ארבעה פרוייקטים דוקומנטריים המופקים בגליל בימים אלו. מולי וצליל לנדסמן הציגו את הפרוייקט החלום האירופאי – על המאבק להשיב יצירות אמנות שנבזזו על ידי הנאצים לבעליהם היהודים, עופר פריימן הציג את לעזוב את גן עדן  - על משפחה ברזילאית בת 17 נפשות המתגוררת בקומונה בחווה פסטורלית, ויום אחד כשבני המשפחה מגלים את שורשיהם היהודים – עולמם מתערער. שרה צפרוני ואנצ'I גוש הציגו את מעשה שהיה בבסלניי – על הצלתם של ילדים יהודים יתומים במלחמת העולם השנייה בידי הצ'רקסים המוסלמים מהכפר בסלניי והמאבק להכיר במצילים כחסידי אומות עולם,  וענבל שפרינצק הציגה את מאז שנדב – על הוריו של נדב ריימונד שנפל בצוק איתן שהזוגיות שלהם כמעט מתפרקת בעקבות השכול שפקד אותם, אבל אז הם מחליטים להוליד עוד ילד.

מייד לאחר מכן צפינו בפרקים מתוך הסדרה הנהדרת "רק להיום" העוסקת בקורותיהם של אסירים משוחררים הנמצאים בתהליך שיקום בהוסטל "חצי הדרך" ועל יחסיהם עם העובדות הסוציאליות שלהם ועם העולם שבחוץ. פרקים מהסדרה צולמו בגליל בקריית שמונה, בשלומי ובנהריה. ניר ברגמן במאי הסדרה, שוחח איתנו על תהליך היצירה, על עבודתו עם השחקנים ועל  החלטתו לצלם בגליל למרות הקושי ההפקתי הרב והעלויות הגבוהות. "האווירה של הגליל, היופי החורפי שלו, והמראה המיוחד של קריית שמונה ושלומי, היו כל כך בעלי ערך לסדרה ולסיפור, שהייתי מוכן לשלם מחיר גבוהה על מנת לצלם כאן" – אמר ניר.

בהמשך למפגש המרתק והמרגש עם ניר, נערכה סדנה מקצועית לצלמים בחסות גליקסון (חברה לציוד צילום בתל אביב) את הסדנה העביר עומר מנור, ומטרתה להכשיר קאדר של צלמים ועוזרי צלם שיוכלו להשתתף בהפקות גדולות שיגיעו לגליל.

במקביל לכל זה, התנהל פיצ'-גליל שקרה השנה בפעם השלישית. במסגרת הפיצ' מוצגים פרוייקטים בשלב מוקדם מאוד – שלב הפיתוח. השנה הוצגו תשעה פרוייקטים חדשים של יוצרים מכל רחבי הארץ ומהגליל. חמישה מהם זכו במענקי פיתוח.

ביום שישי, התכנסנו בבוקר לכנס יוצרים ולטקס ההשקה. שמענו ברכות מצולמות מהשרה מירי רגב וראשת מנהל התרבות גלית והבה שאשו במשרד התרבות והספורט.

איל בורס  יו"ר המועצה הישראלית לקולנוע בירך אותנו ונתן לנו את ברכת הדרך באומרו: "חברי המועצה הישראלית לקולנוע מחזקים אתכם, שמחים בשמחתכם ומכירים בהשפעה הגדולה וחשובה שתהיה לקרן הזו על המציאות בגליל בכלל ועל הקולנוע בצפון בפרט. אפשר אולי סוף סוף לומר שמהיום הקולנוע הישראלי לא יאבד יותר את הצפון!!"

 נורית צור יו"ר אשכול גליל מזרחי בירכה את הקרן ואמרה כי האשכול יתמוך בה ויסייע לביסוסה. יו"ר הקרן ניר שילה ונציג היוצרים גל שוורץ הביעו תקוותם לשגשוג הקרן והגדלת הסכומים שמוקצים לה כבר בשנת 2020.

הוקרנו קטעים מתוך פרוייקטים קולנועיים שהקרן תמכה בהם השנה וחולקו המענקים לפרוייקטים הזוכים בפיצ'-גליל.

בנוסף הוענק פרס לפרוייקט קולנועי סטודנטיאלי מצטיין מתוך פרוייקטים שהקרן תומכת בהם. מולי לנדסמן שהעניקה את הפרס על שם אבא שלה צבי שפילמן אמרה:  "הפרס הוענק לסרט 'החדר של אוהד', של נעמה רמר מאוניברסיטת תל אביב. החדר של אוהד, פרויקט רגיש ועדין המעלה שאלות חשובות ומהותיות על פגועי נפש ועל בני משפחותיהם המתמודדים יום יום עם מחלות הנפש. נעמה, בכנות ורגישות פורטת את סיפורו של אחיה אוהד (שנפטר בטיול בנחל עמוד) ושואלת שאלות שלא נשאלו, שהודחקו, ומנסה להבין להכיר ולהגיע כמה שניתן אל מחשבותיו ומניעיו של אחיה ממרחק הזמן. אני בטוחה שהסרט ידבר לאנשים רבים".

פרס צבי שפילמן מוענק השנה בפעם השישית.

 

ביום ראשון התכנסנו שוב בסינמטק ראש פינה והפעם לטקס הענקת פרסים למגמות הקולנוע בגליל שהשתתפו בפרוייקט אומץ לב אזרחי.

אירועי ההשקה מגלמים את הצהרת הכוונות של הקרן: לתמוך ביוצרי קולנוע בגליל, להביא לגליל הפקות קולנועיות וטלוויזיוניות גדולות, להפוך את המחלקה לקולנוע בתל חי למרכז להשתלמויות מקצועיות איכותיות, להפוך את סינמטק ראש פינה למרכז קולנועי חי ותוסס, לטפח עתודות גם בקרב סטודנטים וגם במגמות הקולנוע של בתי הספר בגליל.

יצאנו לדרך!!!

|  קיצור תולדות קולנוע צפון - פורום היוצרים

2012

הפורום הוקם בפסח 2012 במסגרת פסטיבל סרטים קצרים בקריית שמונה

2014

יחד 24/7 בגליל – בשיתוף עם דוקוווילאג' ומשרד החוץ

במסגרת הפרוייקט הגיעו לכפר פקיעין עשרה צוותים מבתי ספר גבוהים בכל רחבי הארץ, צילמו סרטים בכפר במשך 24 שעות, ולאחר מכן בתום שבוע של עריכות, הוקרנו הסרטים בפני תושבי הכפר.

שמיטה – בשיתוף עם קרן גשר ובית אביחי

הופקו שמונה סרטים עלילתיים קצרים בנושא "שמיטה". יוצרי הסרטים זכו לליווי אמנותי צמוד וזכו למענקי הפקה, בכפוף לכללים שהוגדרו שלפיהם 50 אחוז מהכסף של כלל הפרוייקטים, יחזור לגליל, כמשכורות לאנשי מקצוע ולנותני שירות, וכהוצאות הפקה.

2015

הקרנה חגיגית בגליל של סרטי הפרוייקט "שמיטה", וכנס מקצועי בנושא סרטים קצרים בשיתוף עם סינמטק ראש פינה.

2017

הוקם פסטיבל גליל לסרטי הרפתקה - בשיתוף עם AFF בולדר קולורדו

הפסטיבל הוקם כפסטיבל בינלאומי והוצגו בו סרטים ישראלים ובינלאומיים.

פיצ' גליל -  בשיתוף עם הקרן החדשה לקולנוע ולטלוויזיה ומכללה טכנולוגית תל חי

פורסם קול קורא, ונבחרו 5 פרוייקטים דוקומנטריים בשלב הפיתוח, שהוצגו במסגרת הפיצ'. שניים מהפרוייקטים זכו במענקי פיתוח מטעם הקרן החדשה לקולנוע וטלוויזיה. בנוסף נערך כנס מקצועי ליוצרי הקולנוע בגליל

2018

נערכה מהדורה שניה של פסטיבל גליל לסרטי הרפתקה – בשיתוף AFF ועיריית קריית שמונה.

נערך פיצ' גליל וכנס מקצועי בפעם השניה בשיתוף עם הקרן החדשה לקולנוע ולטלוויזיה.

פורסם קול קורא, ונבחרו 8 פרוייקטים שהוצגו במסגרת הפיצ'. שניים מהפרוייקטים זכו במענקי פיתוח מטעם הקרן החדשה.

נערכה סדנה מקצועית לפיתוח פרוייקטים דוקומנטריים בשיתוף עם הקרן החדשה לקולנוע ולטלוויזיה.

 

2019

נערכה מהדורה שלישית של פסטיבל גליל לסרטי הרפתקה בשיתוף עם AFF וסינמטק ראש פינה.

הפורום באמצעות "החזית הצפונית", היה שותף להקמת קרן קולנוע גליל שאושרה ב3.11.19

הפורום באמצעות "החזית הצפונית" היה שותף לשלושה קולות קוראים שפורסמו.

פיצ' גליל נערך בפעם השלישית, בשיתוף קרן קולנוע גליל.

הוצגו 10 פרוייקטים מכל הסוגות, וחמישה מהם זכו למענקי פיתוח

 

|  כנס תמיכה בחוק השידור הציבורי

הנה בא עוד גל גדול

ביום שישי האחרון השתתפתי בכנס תמיכה בחוק השידור הציבורי שארגנו אירגוני היוצרים. 

אורחי הכנס היו שר התקשורת גלעד ארדן ורם לנדס יו"ר וועדת לנדס (הוועדה שמינה ארדן לנסח כדי לנסח המלצות למחוקקים). בשבועות האחרונים לאחר שעבר בקריאה ראשונה, נמצא החוק בתהליכי ניסוח בוועדת הכנסת לחקיקה, והוא אמור לעבור בקריאה שניה ושלישית לפני פגרת הקיץ של הכנסת. 

ישנה פעילות מאוד נמרצת של נציגי אירגוני היוצרים על מנת לסייע לתהליך ולגרום לכך שהחוק יעבור בשלושת השבועות הקרובים, כי אם הכנסת תצא לפגרה מבלי לחוקק אותו, הוא עלול להיקבר תחת הררי האשפה של ההיסטוריה של דוח"ות ורפורמות שנוסחו בעבר ולא יושמו. כי אתם יודעים איך זה – תמיד יכול לפרוץ משבר קואליציוני, אינתיפאדה או פלישת חייזרים – תוך כדי פגרת הקיץ של הכנסת. 

כל איגודי היוצרים תומכים בחוק, המבטיח הסדרה של השידור הציבורי פיצויי פרישה נדיבים ביותר לעובדי רשות השידור, ו - 90 מיליון שקל בשנה לסוגה עילית. רשות השידור תיסגר ובמקומה יקום תאגיד חדש עם חברת חדשות, שלושה ערוצי טלוויזיה, וחמש תחנות רדיו. החוק מבטיח רצף שידורי כך שהרשות לא תיסגר עד שלא יעלו הערוצים החדשים.

החוק מבטיח שרק 35 אחוז מתקציב תאגיד התקשורת החדש יופנה למשכורות לעובדים, כדי למנוע מצב שבו כל תקציבי התאגיד מופנים למשכורות (כפי שזה קורה עכשיו) במקום להפקת תוכן, וגם מבטיח עצמאות הרבה יותר גדולה לדירקטוריון ולמנכ"ל, בהחלטות ובמינויים. 

מקורות המימון של הערוץ יהיו אגרת רכב – 200 מיליון, ותקציב המדינה – 250 מיליון. בנוסף יוכל הערוץ לפתח מקורות הכנסה משלו כמו כל גוף שידור נורמלי באמצעות מסחור וחסויות. 

מסתבר שבכל שנה מפסיד הערוץ הראשון 300 מיליון שקל מכספי משלמי האגרה והמיסים. כך שקל היה לשכנע את האוצר שכדאי לו לשלש את פיצויי הפיטורין של העובדים ולשלם להם באופן כולל מיליארד שקל שכן תוך שלוש שנים יכוסה החור שיגרם לתקציב המדינה. 

בבוקר בדרכי לכנס, ראיתי טוקבקים מתלהמים של עובדי רשות השידור בגנות החוק, אבל כנראה שהפעם אין הצדקה להתלהמות. לא מכירה אף עובד בתעשיית הטלוויזיה שיקבל ביד מאות אלפים עד מיליון שקלים לאחר כך וכך שנות עבודה. 

סגירת הערוץ הישן ופתיחתו של החדש מתוקצבת באופן נפרד, והיא תמומן גם על ידי מכירת שטחי הנדל"ן ברוממה, בקריה בתל אביב ובעוד מתחמים שכיום רשות השידור מחזיקה בהם. ועוד הובטח שהארכיון יקר הערך הייחודי והחד פעמי של ערוץ אחד, ישוקם ויפתח לציבור, וגם לחברות ההפקה במחירים הנהוגים בשוק ולא המחירים המטורפים שהם גובים עכשיו. 

הפעם האחרונה שנחקק חוק חשוב כל כך עבורנו אנשי הטלוויזיה והקולנוע, היה חוק הקולנוע וכולנו מבינים את השפעתו החיובית על הקולנוע העלילתי והדוקומנטרי. זהו עוד גל גדול שאם יצליח, תהיה לו השפעה גדולה על כל אחד ואחת מאתנו.

CAM00531.jpg