top of page

עוד עלינו     אודות  |  פעילים  |  שאלות נפוצות  |  קישורים

|  אודות

 

היסטוריה

באביב 2011 קמה קבוצת יוצרים שביקשה ליצור ולעודד מנהיגות אמנותית שתוביל לפיתוח ועיצוב של קולנוע ייחודי המביא למסך את סיפורן של האוכלוסיות השונות והמגוונות החיות בצפון, על ידי יוצרים החיים בתוך הקהילות האלו. 

כנס היסוד שלנו נערך בפסטיבל הסרטים הקצרים בקריית שמונה באביב 2012.

בהמשך חברנו לקרן גשר לקולנוע רב תרבותי, שסייעה להקמתו של פורום היוצרים וליוזמות קולנועיות, ולקרן החדשה לקולנוע ולטלוויזיה שהיתה שותפה להקמתו של "פיצ'-גליל" אירוע פיצ'ינג שנתי בתחום הדוקומנטרי. הפורום היה שותף להפקת פרוייקטים קולנועיים ביניהם "שמיטה" - שבעה סרטים עלילתיים קצרים בנושא שמיטה (בשיתוף עם קרן גשר), "יחד 24/7" - אתגר דוקומנטרי לסטודנטים בכפר פקיעין (בשיתוף עם דוקווילאג'), ימי עיון וסדנאות ליוצרים מהגליל.  

החל מפברואר 2019 אנו פועלים באמצעות עמותת "החזית הצפונית - לקידום יוצרים ואמנים בגליל וצפון", עמותה הרשומה כחוק. הפורום המשיך להיות פרוייקט שמטרתו קידום יוצרי קולנוע ופרוייקטים קולנועים בפריפריה הצפונית, והיה שותף עיקרי בהקמת קרן קולנוע גליל.   

קולנוע צפון - פורום היוצרים פועל בשיתוף עם קרנות לקולנוע, עמותות ורשויות מקומיות על מנת לטפח ולעודד את היוצרים והיצירה ביישובי צפון הארץ, להרחבת ערוצי מקורות התעסוקה בתחום, ולחשיפה ומתן במה ליצירה המקורית הקולנועית הגלילית. 

בשנים 2020 - 2022, יזם הפורום את פרוייקט סינמה גליל שהתחיל כהקרנות מקוונות בזמן הקורונה והמשיך כהקרנות נודדות ברחבי הגליל. במסגרת הפרוייקט הוקרנו סרטים של יוצרים מהגליל ונערכו כיתות אמן ומפגשים עם יוצרים. 

חזון

אנחנו שואפים ליצירת דיאלוג באמצעות הקולנוע בין אנשים, קבוצות אתניות, לאומיות ותרבותיות, במקום בו אנו חיים , קרי בצפון הארץ ובגליל. לנוכח מיעוט מוסדות תרבות, מוזיאונים ותיאטראות, ויחד עם זאת לאור העובדה שמספר היוצרים בגליל צומח בקצב מהיר, התעורר צורך אמיתי באיחוד הכוחות של אנשי המקום בחזון משותף, חזון חברתי המוביל את היוצרים לפעול למען עצמם, לגייס תקציבים ולהקים מוסדות במטרה  לגייס משאבים עבור יצירה קולנועית צפונית, ולחשוף את היצירה  והיוצרים בצפון, הן לתושבי המקום, הן לגופי השידור והקרנות והן לעשרות אלפי המבקרים הפוקדים את הגליל מדי שנה.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                תמונות מכנס ההקמה של פורום היוצרים

 

עקרונות

 

אנו מאמינים שישנה חשיבות תרבותית וחברתית לקיומם של שוליים המייצרים אמירות בלתי צפויות ובלתי מקובלות ומאפשרים התחדשות, שינוי והפריה של המרכז התרבותי. לשם כך הקמנו קהילת יוצרים אקטיבית ועצמאית בצפון ובגליל שתגדיר מטרות הרלוונטיות עבורה ותדאג לאינטרסים שלה מול גופים ציבוריים ופילנטרופים.

יש לשאוף לקיום שיח תרבותי רחב,  הרואה ביצירה מנוף לפיתוח תרבותי ויצירת זהות על בסיס שוויוני לכלל תושבי האזור: יהודים, ערבים, תושבי ערי פיתוח קיבוצים ומושבים.

 

 

מטרות

 

  • יצירת דיאלוג בין היוצרים בגליל ובין האוכלוסיות השונות הגרות בו, כדי להעניק תחושת שייכות וגאווה לתושבי האזור, שתהווה תשתית להישארותם של יוצרים צעירים ולמניעת הגירתם מהפריפריה למרכז.

  • איתור ובניה של מנהיגות אמנותית ותרבותית שאיננה תל אביבית, ושתאפשר ניהול אמנותי ולקטורה של פרויקטים קולנועיים ופסטיבלים בגליל ובצפון על ידי אנשי מקצוע מאזור הצפון. 

  • חשיפת האזור על הייחודיות והעושר הקיימים בו באמצעות אירוע שנתי ייחודי ומקורי (פסטיבל), המנוהל ע"י אנשי מקצוע ותוכן מהצפון, ואשר יהווה מוקד למשיכת התעניינות ארצית ובינלאומית. 

  • אקטיביזם חברתי - להפעיל את התושבים והיוצרים המקומיים למען עצמם, תרבותם ועולמם.

  • גיוס ואיגום משאבים במטרה להגדיל את כמות ההפקות של יוצרים מקומיים בצפון ובגליל. 

bottom of page